calistay

16 - 18 Mayıs tarihleri arasında "3. Uluslararası Jeolojik Koruma, Jeoturizm ve Jeopark Yönetimi Çalıştayı" gerçekleştirilmiştir.

Dünyanın en ünlü jeologları Kızılcahamam'da Jeositleri Gezdi...

3Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Birliği, Orta Doğu teknik Üniversitesi ve Türkiye Jeoloji Mühendisleri Odası’ nın ortaklaşa düzenlediği uluslar arası nitelikteki bilimsel çalışmaya katılan ünlü jeoloji bilim adamları 06 Ekim 2010 Çarşamba günü jeolojik alanları ziyaret etmek üzere ilçemize geldi.

Sabah Ankara’ dan hareket eden 38 yerli ve 21 yabancı bilim adamı önce Çamlıdere Pelitçik ve Yahşihan köyleri fosil ormanını ziyaret ettiler. Liderliğini Ankara Üniversitesi jeoloji bölümü öğretim üyesi ve Kızılcahamam & Çamlıdere Jeoparkı yürütme kurulu başkanı Prof. Dr. Nizamettin Kazancı’ nın yaptığı grup öğleyin Soğuksu Milli Parkı gösteri alanındaki yemekten sonra Güvem Beşkonak köyü bazalt sütunları ve fosil yataklarında incelemelerde bulundu.

Yemek sırasında yabancı bilim adamlarına hitabeden Prof. Dr. Nizamettin Kazancı, ilçemizin önde gelen turistik mekanlarından Soğuksu Milli Parkı ile Kara Akbaba ve dört farklı su kaynağından bahsetti.

Kaymakam Mustafa Çit, belediye başkanı Coşkun Ünal ve belediye meclis üyelerinin de katıldığı yemek neşe içinde ve karşılıklı diyaloglarla geçti.

Jeopark duraklarında ise bilim adamlarına, buraların jeolojik özellikleri yanında jeopark projesi süreci hakkında bilgi verildi.

Aralarında A.B.D., İngiltere, Kore, Çin, Japonya, İtalya, Romanya’ nın da bulunduğu 37 değişik ülkeden katılan bilim adamlarının çok önemli bir bilimsel çalışma arasında ziyaret için ilçemizi seçmesi muhakkak ki büyük önem taşıyor.

Bilim adamlarının ülkemiz ve özellikle ilçemizde jeopark ve genel anlamda turizm ile edindikleri olumlu intibaları, ilmi makale ve konferanslarla dünya kamu oyuna duyuracak olmaları ilçemiz için önemli bir kazanım.

 

1

2

3

4