calistay

16 - 18 Mayıs tarihleri arasında "3. Uluslararası Jeolojik Koruma, Jeoturizm ve Jeopark Yönetimi Çalıştayı" gerçekleştirilmiştir.

Jeopark Projesinin İsmi Sınırlarımız Dışında

Yaklaşık bir yıldır ilçemizde yürütülen hummalı faaliyet neticesinde yerel ve ulusal basın aracılığı ile tanıtımı yapılan Kızılcahamam & Çamlıdere jeoparkı çerçevesinde atılan adımlara paralel olarak ilçemize olan talep de gün geçtikçe artıyor.

Ankara Üniversitesi, Ankara Valiliği, Çevre ve Orman Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi üst seviyeli saygın kuruluşların desteğinde, Kızılcahamam Kaymakamlığı ve belediyemizin yürüttüğü faaliyetlerle kısa sürede alınan mesafe ilçemiz adına olumlu bir tablo ortaya çıkarıyor

Bu kapsamda Mısır OGS (Mısır Petrol ve Gaz şirketleri) üst eğitim kuruluşu 18 Ekim 2010 Pazartesi günü ilçemizi ziyaret etti. Bilimsel bir çalışma için Türkiye’ de bulunan kurumun üyeleri, Jeopark yürütme kurulu başkanı Prof. Dr. Nizamettin Kazancı ve Jemirko üyeleri Dr. Necip Mülazımoğlu ve Yaşar Suludere nezareti ve rehberliğinde, ilçemizin jeositlerini gezip bilgi aldılar. Bu arada ilçemiz belediyesini de ziyaret eden heyet üyeleri başkan Coşkun Ünal ile tanışıp Jeopark süreci ve ilçemiz hakkında bilgi aldılar.

Belediye başkanlığı makamında gerçekleşen görüşme sırasında heyet adına konuşan jeolog Samir Zalat Mohammed Abdel Ghani, ilçemizde bulunmaktan ve jeopark çalışmalarını görmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek üyesi oldukları OGS şirketlerinin burasını tanıyıp, Mısır ve Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacaklarını belirtti.

Ülkemiz hakkındaki intibalarına da değinen Abdel Ghani, insanımızın nazik ve misafirperver olduğuna işaret ederek, bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Belediye başkanı Coşkun Ünal ise nazik ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür ederek ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ve jeopark gibi yeni bir projenin Kızılcahamam gibi küçük ama sayısız zenginliğe sahip bir ilçede gerçekleştirmiş olmanın önem ve sevinci ile dolu olduklarını vurgulayıp projede emeği geçenlere teşekkür etti.

1

2

3