calistay

16 - 18 Mayıs tarihleri arasında "3. Uluslararası Jeolojik Koruma, Jeoturizm ve Jeopark Yönetimi Çalıştayı" gerçekleştirilmiştir.

Uzaklardaki Jeopark sevdası…

Kızılcahamam Çamlıdere Jeoparkı’ nın ülkemizdeki popülaritesi gün geçtikçe artıyor. Yapılan eğitim ve tanıtım çalışmalarının olumlu sonuçlar vermeye başladığı günümüzde, hemen her hafta ülkemizden farklı Jeopark çalışmaları ile ilgili aldığımız haberler bizi onurlandırıyor.

 

01-09 Şubat 2011 tarihleri arasında belediyemiz termal pansiyonlarında gerçekleştirilen Tübitak destekli 2. Dönem Uygulamalı Jeopark Eğitimi’ ne katılan Malatya Doğanşehir Söğüt İlköğretim okulu öğretmeni Tekbir Kaymak, kurs bitiminde okuluna döndüğünde burada edindiği bilgi ve tecrübeler ışığında okul idaresinin de desteği ve bilgisi dahilinde öğrencilerine jeoparkı anlattı.

 

İlçemizi henüz görmedikleri halde, öğretmelerinden duydukları kadarıyle de olsa bizimle ilgili olumlu düşünceler edinen öğrencilere, öğretmenleri Tekbir Kaymak ve okul müdürüne, Kızılcahamam Belediyesi olarak teşekkür ederiz.

 

Hiçbir kelimesine dokunmadan ve yorum katmadan, Tekbir öğretmen ve öğrencilerinin, ilçemiz ve jeopark intibaları ile okurlarımızı baş başa bırakıyoruz.

 

****************************************************

 

Sevgili Kızılcahamam Belediyesi

 

Öncelikle Söğüt İlköğretim Okulu 5-B sınıfı olarak jeolojik değerlerimizi korumak isteriz.  Bu yüzden bizim de birkaç fikrimiz var.

 

Örneğin; üye sayısını daha da çoğaltıp hemen işleme geçebilirsiniz.

Bizler de Jemirko ‘nun küçük üyeleri olmak istiyoruz, tabiî ki kabul ederseniz.

Jeolojik değerlerimiz aynı zamanda tarihi  değerlerimizdir. Bunların korumak ancak insanın görevidir, çünkü doğaya şekil veren insansa koruyan da biz insanlar olmalıyız.

 

Biz büyüyünce Kızılcahamam’ ı ziyaret edeceğiz.Hatta bazılarımız Jeoloji Mühendisi olmak istiyoruz. Öğretmenimizin anlattıkları gerçekten ilgimizi çok çekti, sizlere bu projeyi yaptığınız için çok teşekkür ederiz, bize bırakacağınız bir miras var çünkü…

 

Sevgilerimizle Söğüt İlköğretim Okulu 5- B sınıfı öğrencileri..

---------------------

 

Merhaba Sevgili Kızılcahamam.

Öğretmenimiz Jemirkoyu anlattı ve üye olmuş biz de sınıf olarak üye olmak istiyoruz. Acaba mümkün mü? Oranın doğal alanlarını korumak ve jeoparkı jeopark alanı yapmak için biz de büyüyünce uğraşacağız, hatta şimdi bile elimizden gelse yapabiliriz. En etkili yol Jeoloji mühendisi olmak bizce, olmasak bile öğretmenimiz gibi başka bir mesleği seçsek bile siziher zaman destekleriz.

Hiç kimsenin bu güzel Kızılcahamam’ daki doğal güzelliklerini bilmemesi doğal alanlara zarar verir. Bunun için bütün Türkiye’ ye bu güzel alanları duyurmak istiyoruz. Bunun için oranın Jeopark alanı olmasını istiyoruz. Her öğrenen çevresindeki üç kişiye anlatsa o üç kişi de üçer kişiye anlatsa, o dokuz kişide üçer kişiye … derken sayı olarak hızla yayılır. Biz Şükran, Özgül, Kübra, Kader ve Mehmet, Selam ediyor sevgilerimizi yolluyoruz…      

-------------------------------

Merhaba Sevgili Kızılcahamam,

 

Öğretmenimizin anlattıkları ve gördüğü yerler gerçekten çok güzeldi. Keşke ben de o yerleri gezip görebilseydim. Ben de ilerde o projeye katılmak istiyorum mümkünse katkımın olması için korumak adına Jemirko’ya üye olmak istiyorum.

 

Doğamızın doğal oluşumlarını korumak hepimizin görevi. Gerçekten taşlaşmış ağaçlar ve fosilleşmiş yapraklar, balıklar çok ilgin. Öğretmenimiz milyonlar yıl önce deyince çok şaşırdım. Böyle bir proje başlatmanız ne kadar güzel. Keşke burada da bir proje yapsalar. Ben de jeoloji mühendisi olmak isterdim ama doktor olmayı hedefledim. Öğretmenimiz sayesinde geçmişteki ufkumuzu genişlettik.

 

Benim fikrim: Bence o güzel bölgeleri daha çok araştırmalısınız. Ben ilerde doktorda olsam projenizle ilgileneceğim. Hoşçakalın…

 

Serkan KASAKOLU

Malatya / Doğanşehir Söğüt İlköğretim Okulu 5-B 238

Öğretmeni Tekbir Kaymak

 

----------------------------------

 

Merhaba,

 

Öğretmenimiz bize Kızılcahamam’ ın çok güzel bir yer olduğunu söyledi. Emin olun büyüyünce ben de öğretmenim gibi bilmediğim yerleri gidip göreceğim. Ağaç, balık fosillerini görmeye geleceğim. Öğretmenimiz bize bilgisayarda gösterdi ama bilgisayarda görmek güzel değil büyüyünce ben de oralara geleceğim. En çok da taş olmuş ağaçları, peri bacalarını ve Kırmızı Ebe türbesini merak ediyorum.

 

Büyüyünce Jeoleji mühendisi olmaya karar verdim artık.

 

Size sevgilerimi sunuyorum.                                              

                                                                                                                           

Doğan Onur

Malatya / Doğanşehir Söğüt İlköğretim Okulu 5-B 255

 

---------------------------

                                                                                           

Merhaba Kızılcahamam.

 

Öğretmenimiz bize ağaçların nasıl taşlaştığını ve bunun doğamızın geçmişi hakkında bilgi verdi ve bu bilginin  bizim için ne kadar önemli olduğunu anlattı.

 

Biz de bu güzel değerleri yerleri korumak istiyoruz, öğretmenimizin bahsettiği Jemirko’ ya üye olmak istiyoruz. Öğretmenimiz bize bilgisayardan Kızılcahamam’ı gösterdi,anlattı, hepsi gerçekten çok güzeldi, oranın yeşilliğine hayran kaldık çünkü burada öyle ağaçlar yok taş olmuş ağaçlar hiç yok, aslında çok şanslısınız. Bize kalırsa orda Jeopark olmalı. Öğretmenimiz bize jeoparkı anlattı, doğal oluşumlar koruma altına alınmalı dedi.

 

Biz de sizi her zaman destekliyoruz az kaldı 12 yıl sonra bizde jeoloji mühendisi olacağız ama Vedat ile Fazıl öğretmen olmak istiyor. Sevgilerimizi yolluyoruz.

 

Vedat Aykut

Malatya / Doğanşehir Söğüt İlköğretim Okulu 5-B sınıfı öğrencisi

 

-----------------------------------

Merhaba,

Çok güzel karşılanıp, çok güzel ağırlanıp ve çok güzel uğurlandığım sevgili Kızılcahamam’ a Malatya’ dan kayısı tadında selamlar gönderiyorum.

Beni bu projeye çeken şey başta sadece taşlara olan merakım olsa da sonunda çok daha güzel şeylere vesile oldu. Birçok jeolojik mirasa ev sahipliği yapan bu bölgeyi tanıtmak, katılımcı ve Jemirko üyesi olarak benim görevim de sayılır diye düşündüm.

Okul müdürümüzün de desteğiyle yaklaşık 250 öğrenci ve öğretmen arkadaşlarımı bilgisayar sınıfını kullanarak bilgilendirmeye  çalışıyorum. Aynı şekilde öğrencilerim de kendi duygularını düşüncelerini dile getirmek istediler.

Ben de sizinle paylaşmanın bir sakıncası olmadığını düşünerek sayfanıza öğrencilerimle beraber merhaba demek istedik…

Tekbir Kaymak

Malatya / Doğanşehir Söğüt İlköğretim okulu 5-B Sınıfı Öğretmeni2


5


6