calistay

16 - 18 Mayıs tarihleri arasında "3. Uluslararası Jeolojik Koruma, Jeoturizm ve Jeopark Yönetimi Çalıştayı" gerçekleştirilmiştir.

Ege’de Jeopark Dersleri Devam Ediyor…

 

“Kızılcahamam Yöresinde Uygulamalı Jeolojik Miras, Jeopark ve Jeoturizm Projesi” kapsamında ilçemizde iki dönem eğitime katılan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Araştırma Görevlisi Peyzaj Yüksek Mimarı Nurhan Koçan, Prof. Dr. M. Aydın Güney ile birlikte yürüttüğü “Proje IV” dersinin bir bölümünde Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı’nı anlattı.

Her peyzaj mimarının doğaya karşı duyarlı ve farkında olmasının mesleğin temel kurallarından biri olduğunu vurgulayan Nurhan Koçan, bu tür özel alanların korunup geliştirilmesi için de akılcı plan kararlarının ve uygulamaların kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Öğrenciler böyle önemli bir konu ile ilgili bilgi edinmekten çok büyük mutluluk duyduklarını ve şanslı olduklarını belirttiler.

Doğanın bir parçası olan her insanın, doğal ögelerin önem ve özelliğinde bir bozulma olmaksızın koruma ve kullanımının sağlanmasında sorumlu olduğu sunum kapsamında anlatılan konular arasındaydı.

SDC18702

SDC18715

SDC18735

SDC18742

SDC18746