calistay

16 - 18 Mayıs tarihleri arasında "3. Uluslararası Jeolojik Koruma, Jeoturizm ve Jeopark Yönetimi Çalıştayı" gerçekleştirilmiştir.

Tur şirketleri yönünü Kızılcahamam’ a çeviriyor

Havaların ısınması ile birlikte turistik ilçemizin çeşitli yörelerine düzenlenen gezilerin gözle görülür bir şekilde arttığı gözleniyor. Yaklaşık iki yıldır dillendirilen, hakkında çeşitli bilimsel toplantı ve yayınlar yapılan ve bir kısım jeositlerin belediyemiz imkanları ile tanziminden itibaren de özellikle 2011 yılı jeotur ve doğa gezileri açısından oldukça yoğun geçeceğe benziyor.

Bu alanda şimdiye kadar sadece okul, kurum personeli ve bireysel geziler yapılmakta iken, Tempo Tur, Kızılcahamam Jeopark duraklarını kapsayan gezi programlarını gündemine aldı. 29 Mayıs 2011 Pazar günü de bunlardan ilki gerçekleşti.

Jeotur kapsamında ve tamamen ticari amaçlı ve profesyonelce hazırlanan bu kültür turuna katılanlara bu sefer Jemirko üyesi Prof. Dr. Nizamettin Kazancı ve emekli jeolog Yaşar Suludere refakat ettiler. 30 kişilik bu gurup Çamlıdere Pelitçik Fosil Ağaç ormanı, Alicin Manastırı, Mahkeme Ağacin yeraltı yerleşim yerleri yerleri ve Abacı Peribacalarını gezdikten sonra yemek için ilçe merkezine geldiler.

Bu arada belediye başkanı Coşkun Ünal da yemekte Tempo Tur yetkilileri ve misafirlerle bir araya gelip kendilerine teşekkür ederek, ilçemizin turizm potansiyeli, Jeopark süreci ve yapılacak diğer kültür turları üzerinde görüşme yaptı.

Soğuksu Köfte Evi’ ndeki yemek sonrasında tur katılımcıları Güvem bölgesi jeositlerini ziyaret etmek üzere ilçemizden ayrıldılar. Ziyaretçilere de ilçemizi tanıtan broşürlerden birer adet verildi.

Tempo Tur gibi köklü ve iç-dış turistik gezileri ile kendini kanıtlamış profesyonel bir şirketin ilçemizi gündemine alıp periyodik olarak kültür turları düzenleme kararı alması, ilçemiz açısından muhakkak oldukça önem taşıyor. Sosyo ekonomik ve kültürel seviyesi belli kişilerden oluşan ziyaretçilerin ilçemizin ekonomik hayatına canlılık katacağı, ilçemize olan ilgi ve dikkatin eskisine göre daha da artacağı gerçeğinden hareketle önümüzdeki turizm sezonunun oldukça yoğun geçeceğini söyleyebiliriz.

Bu bağlamda ilçemizi kültür turları kapsamına alan Tempotur yetkililerine Kızılcahamam Belediyesi teşekkür ederiz.

 

DSC03917

DSC03919