calistay

16 - 18 Mayıs tarihleri arasında "3. Uluslararası Jeolojik Koruma, Jeoturizm ve Jeopark Yönetimi Çalıştayı" gerçekleştirilmiştir.

MAHKEME AĞACİN YER ALTI ŞEHRİNDE TEMİZLİK DEVAM EDİYOR…

Kızılcahamam&Çamlıdere Jeoparkının önemli bir durağı olan Mahkeme Ağacin yer altı şehrinde geçtiğimiz hafta başlanan alan temizleme çalışmaları devam ediyor.

Kızılcahamam kaymakamlığı ve belediyemizce oluşturulan ekipler, Kültür ve Turizm Bakanlığınca görevlendririlen iki arkeologun kontrolü altında ve tesbit edilen esaslar dahilinde yer altı yerleşim yerlerinin temizlenmesi konusunda yaptığı çalışmalar köy halkı tarafından da takdir ve ilgi ile takip ediliyor.

Arkeolojik tarihi değer taşıması sebebiyle Ürgüp civarındaki yer altı şehirleri kadar ilgi çekeceği beklenen Mahkeme Ağacin köyü, temizlik ve düzenleme sonunda Türkiye ve yurt dışından çok fazla ziyaretçi alacak bir merkez haline gelebilecek.

Bu arada çalışmalar sırasında iki yeni yerleşim yeri keşfedilmiş olup, dış etkenlerle kapalı olan giriş kısımları titiz bir şekilde açılmaya çalışılıyor. Teknik ekip, köy halkı ve çalışan işçiler de keşfeilen yerlerden dolayı büyük heyecan yaşadılar.

Köy halkının da anlattığına göre, dere kenarından itibaren teras halinde dört kademede tahminen yüz kadar yer altı yerleşim yeri bulunuyor. Bu yerler; Roma-Bizans dönemine ait; ikametgâh, depo, ahır, kilise ve çeşitli kısımlardan oluşuyor. Oldukça basit şekilde iç kısımları dizayn edilen yerlerde, kemerli süsler, tonozlar, nişler ve dini motifler dikkat çekiyor.

Bazan da tatlı sürprizler yaşanıyor. Çalışma sırasında yuvasından çıkan ve zehirli olduğu tahmin edilen bir yılan epey ilgi odağı oldu. Herhangi bir zarar verilmeksizin daha sonra toprak altına girerek kayboldu.

26 Aralık 2011 Pazartesi günü, Ankara Üniversitesi koleji son sınıf öğrencileri de coğrafya öğretmenleri eşliğinde Mahkeme Ağacin köyü yer altı şehrini ziyarete geldiler. Temizlik çalışmalarını da gören öğrencilere jeopark ve yer altı şehri konusunda ve daha sonra da gezdikleri Abacı Peribacaları hakkında da bilgi verildi.

 

 

Image5(113)

Image7(101)

Image8(93)

Image13(73)

Image15(57)