calistay

16 - 18 Mayıs tarihleri arasında "3. Uluslararası Jeolojik Koruma, Jeoturizm ve Jeopark Yönetimi Çalıştayı" gerçekleştirilmiştir.

TÜRKİYE’NİN İLK JEOPARK DURAĞININ TANZİMİ TAMAMLANDI…

Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkının, Soğuksu Milli Parkı Kuzcapınar Fosil Ağaç jeositi, jeopark konseptine uygun olarak tanzimi yapıldı ve ziyarete hazır hale getirildi.

Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı üst kurulu olarak; Ankara Üniversitesi, Kızılcahamam Kaymakamlığı ve belediye başkanlığı ile Jemirko’ nun, Milli Parklar ve Doğa Koruma Genel Müdürlüğünün görüşmeleri ile tanzimi Milli Parklar ve Doğa Koruma Genel müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen jeosit, şartlara ve kriterlere ugun olarak, doğaya özgün dizayn biçimi ile göz kamaştıracak özellikte.

Jeositin peyzaj projesi Jeopark idaresi ile Milli Parklar genel müdürlüğünce ortak oluşturuldu ve Ağustos 2012 ayında Milli Parklar ve Doğa Koruma Genel Müdürlüğü, Kızılcahamam kaymakamlığı, Kızılcahamam Belediye başkanlığı ve jemirkodan oluşan taraflarca yapılan keşifle projeye son şekli verildi.

2012 Ekim ayı ortasında başlanan tanzim işi, bir ayda tamamlanırken kaliteli bir işçilik ve malzeme ile de dikkati çeken Fosil Ağaç jeositi, bu durumu ile daha çok gözde olacak.

Soğuksu Milli Parkı Kuzcapınar mevkiinde, 40 dönümlük arazi 700 metre uzunluğunda tel örgü ile çevrilip, alan içinde 500 metrelik ahşap ve ince çakıl karışımı yürüyüş yolu ile buradaki fosil ağaçlar görülebiliyor.

jeositlerin giriş ve çıkış kapıları önünde yaklaşık 5 metre çapında ve yarım ay şeklinde teraslar ve bunun üzerinde ahşap oturma setleri var.

İki farklı yerde yerden bir metre yükseklikte yapılan seyir terası ile fosil ağaçlar, zarar görmeden göz hizasından seyredilebilecek.

İlçemizin ve Milli parkımızın bu gözde mekanından tanzim edilen alanın, diğer doğal ve kültürel ziyaret noktaalrı ile beraber ilçemiz turizm ve ekonomisine önemli katkı sağlayacağı bir gerçek. Hepimizin ortak değeri olan bu merkezlerin temiz ve bakımlı halde kalması, ilçemizin itibarı ve insanî değer ölçüleri açısından çok önemlidir. Bu bakımdan bu tür mekanları kullanma konusunda oldukça hassas ve dikkatli davranılması gerekiyor.

Bu vesile ile, tanzim işini başarı ile gerçekleştiren Doğa Koruma ve Milli Parklar genel müdürlüğü, Soğuksu Milli Parkı yetkililerine, gerekli desteği sağlayan Ankara Üniversitesi, Kızılcahamam Kaymakamlığı ve belediye başkanlığı ile Jemirkoya minnet ve şükranlarımızı sunarız.

DSC 9235 DSC 9507DSC 9520 DSC 9523