calistay

16 - 18 Mayıs tarihleri arasında "3. Uluslararası Jeolojik Koruma, Jeoturizm ve Jeopark Yönetimi Çalıştayı" gerçekleştirilmiştir.

JEOPARK ENGELLİ ZİYARETÇİLERİNİ AĞIRLADI

Türk Milli Sağlık ve Doğa Bilimleri Derneğinin Düzenlediği ve Jeolojik Mirası Koruma Derneği (JEMİRKO) ile Ankara Üniversitesinin Bilimsel ve Teknik destekleri ile oluşturulan “DOĞADA ENGELLERİ AŞIYORUZ” Projesi kapsamında yurdumuzun farklı illerinden gelen engelli vatandaşlarımızdan oluşan katılımcılar, 28-29 Eylül 2013 tarihlerinde Kızılcahamam’a 2 gün süren ve 85 kişiden oluşan Jeopark gezisi düzenlediler.

Kızılcahamam Belediyesi Jeopark Koordinasyon merkezine gelen grubu Kızılcahamam Belediye Başkanı Coşkun ÜNAL ve ilçe Kaymakamı Mustafa ÇİT tarafından karşılandı. Gruba hitaben konuşan Belediye Başkanımız ve İlçe kaymakamımız , jeopark projesi ve ilçemizin doğal güzellikleri hakkında bilgi verdiler.

Grup daha sonra Jeopark Koordinasyon Merkezince organize edilen jeopark resim sergisini ziyaret edip, Jeopark koordinasyon merkezimizde bulunan bölgemizde çıkan endemik fosilleri ve değişik taş örnekleri ile kayaç gruplarını inceleme fırsatı buldular.

Programın ilk günü Güvem Beşkonak Bazalt Sütunları, ve Beşkonak Köyü okul bahçesinde Kızılcahamam Belediyesi tarafından organize edilen öğle yemeğinin ardından, Beşkonak Fosil yatakları ziyaret edildi, fosiller doğal ortamında incelendi ve gruba JEMİRKO eğitmenleri tarafından bilgiler verildi. Grup 2. Gün Soğuksu Milli Parkında Bulunan Fosil Ağacı ziyaretlerinin ardından, Mahkeme Ağcin Yeraltı kültürel jeositi ve Abacı Peri Bacalarını gezip ilçemizden ayrıldılar.

Doğa Turizmi, Dünyada giderek yaygınlaşan ve ilgi gören bir turizm dalı olmakla beraber, Jeopark kavramı ve jeoturizm de giderek yaygınlaşmakta, Kızılcahamam jeolojik oluşumları ve doğal yapısı gereği birçok jeositleri bünyesinde barındırmakla kalmayıp, gerek Kızılcahamam-Çamlıdere Jeopark projesi gerekse de temiz havası ve eşsiz ormanları sayesinde Doğa Turizmcilerinin vazgeçilmezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.