calistay

16 - 18 Mayıs tarihleri arasında "3. Uluslararası Jeolojik Koruma, Jeoturizm ve Jeopark Yönetimi Çalıştayı" gerçekleştirilmiştir.

JEOPARK DOĞA TURİZMİNE IŞIK TUTMAYA DEVAM EDİYOR

P1000027Ankara Ticaret Lisesi, Avrupa Birliğinin desteklemiş olduğu Comenius Okul ortaklığı projesi kapsamında “Sürdürülebilirlik ve Çevre Eğitimi “ projesinin katılımcıları ile birlikte İlçemize ziyerette bulundu.

İtalya, İspanya ve Polonya’dan gelen 13 kişilik gruba Kızılcahamam Belediyesi Jeopark Koordinasyon Merkezi sorumlusu Ali İhsan KAYABAŞIOĞLU ve Selcen ÖRÜN’ün yanı sıra Kızılcahamam Belediyesi Avrupa Birliği Merkezi yetkilisi Hikmet BOZKURT eşlik ettiler.

Grup ilk önce Soğuksu Milli Parkı içerisinde bulunan Milli Park Müzesini ziyaret edip, Milli Park içerisinde yaşayan hayvanlar ve bitkiler hakkında bilgilendirildiler, akabinde ise Kuzcapınar mevkiindeki fosil ağacı ziyaret ettiler jeopark duraklarımızdan olan fosil ağaç jeolojik yapısı ve yaklaşık 18 milyon yıllık bir taşlaşmış ağaç olması yabancı misafirlerimizin ilgi odağı oldu, Buradaki ziyeretin ardından son olarak Tarihi Roma Hamamını’da ziyaret edip ilçemizin Termal kaynakları hakkında bilgi sahibi olmakla beraber, Kızılcahamam’ın kaplıca kültürünün Roma Dönemine kadar uzanmış olması kendilerini cezbeden farklı bir husus olmuştur.

İlçemize ziyarette bulunan ekip, İlçemizin Doğal yapısı , Temiz havası ve Dünyada nadir rastlanan jeolojik oluşumları bünyesinde barındırması sebebiyle İlçemize hayran kaldıklarını belirttiler.

 

P1000027

P1000032

P1000037

 

P1000044