calistay

16 - 18 Mayıs tarihleri arasında "3. Uluslararası Jeolojik Koruma, Jeoturizm ve Jeopark Yönetimi Çalıştayı" gerçekleştirilmiştir.

Yönetimi ve Yürütülmesi

Alicin Manastırı (Çeltikçi)Kızılcahamam - Çamlıdere Jeopark ve Jeoturizm Projesi (KÇJJP)' nin bilimsel ve uygulama bölümü Ankara Üniversitesi'nin alt birimlerinde, Jeolojik Mirası Koruma Derneği'nin katkıları ile hazırlanmıştır. Rektörlük projeyi genişletmiş, ilgili kurumlarla ortak yürütmenin yararlı olacağına karar vermiş ve ilk olarak Kızılcahamam Belediyesi ile "Jeoturizm Projesi işbirliği Protokolü" imzalanmıştır (13 Kasım 2009). Kısa süre sonra, Kızılcahamam Kaymakamlığı ve Çamlıdere Kaymakamlığı da projeye ortak olarak katılmışlardır. Ayrıca başta Ankara Valiliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere çeşitli kamu kurumlarının destekleri istenmiş, onlar da memnuniyetle maddi-manevi katkı sağlayacaklarını bildirmişlerdir. Projenin çoğunluğu yerbilimci ve çevre bilimcilerden oluşan uzman araştırma ekibi vardır. Bu ekip bilimsel incelemeleri büyük oranda tamamlamış, önceki yıllarda yaptıkları kişisel araştırmaları güncelleyerek projedeki her bir durak için broşür ve kitaplar hazırlamaktadır. Ayrıca jeoparklardaki ileri aşamaların gerçekleştirilmesi ve proje geliştirmesi de yine bu uzman araştırma ekibinin sorumluluğundadır. Projenin 23 duraklık ilk bölümünün 16 aylık sürede tamamlanması, açılışın Atatürk'ün Kızılcahamam'a ilk gelişi olan 16 Temmuz 2010’da gerçekleştirilmesi planlanmıştır.

Proje, sorumlu kuruluşların seçtiği üçü üniversite mensubu ve üçü Kızılcahamamlı olan altı kişilik bir "Koordinasyon Ekibi" tarafından yürütülmektedir. Çoğunluğu JEMİRKO mensubu uzman yerbilimciler projenin her aşamasında aktif görev yapmaktadır.
Lav Akması ve Pişirdiği Kırmızı Renkli Toprak (Azaphane)